Idź na spacer. Pomorze kwitnie majówką

Może w klimacie nadmorskim przychodzi nieco później, ale bywa, że zachwyca bardziej niż gdzie indziej. Wiosna na Pomorzu to wyjątkowy czas wzrostu, kolorów, dźwięków i zapachów. Parki, ogrody botaniczne, arboretum zachęcają do spacerów i głębszego oddechu. Podpowiadamy, gdzie się wybrać na wiosenny spacer na Pomorzu by obserwacja przyrody przyniosła spokój i inspirację.

Najstarszy w Polsce, jedyny na Pomorzu

Prezentację takich miejsc warto zacząć od ogrodu dendrologicznego w Wirtach, czyli arboretum.  Znajduje się on 5 km od Zblewa i niespełna 20 km od Starogardu Gdańskiego nad Jeziorem Borzechowskim. To najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny. Powstał w 1875 r. staraniem nadleśniczego Adama Putricha. Obecnie rośnie tam ok. 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych, a także około 150 gatunków runa leśnego. Arboretum może poszczycić się jedynym w Polsce okazem orzecha pośredniego. Ogród podzielony jest na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka.

Dolina Słupi

Kolejnym miejscem na mapie Pomorza, które warto rozważyć na spacer jest Park Krajobrazowy Dolina Słupi. Znajduje się w zachodniej części województwa pomorskiego w okolicach Słupska i obejmuje dolinę rzeki Słupi. To jedyny w województwie pomorskim park typu dolinnego. Ponad 70% jego obszaru stanowią lasy liściaste i mieszane. W niedużych wsiach leżących na tym terenie zachowane zostały zabytki architektoniczne, głównie sakralne, ale też zespoły pałacowo-parkowe, co podbija atrakcyjność tego miejsca. W parku znajdują się trzy spośród czterech elektrowni tzw. Systemu Energetycznego Słupi. Występują tu naturalne stanowiska rzadkich roślin i miejsca gniazdowania ptaków chronionych. Dwadzieścia lat temu żyła tu co najmniej jedna rodzina wilków, a ponad sto lat temu spotykano nawet niedźwiedzie.

Lasy Oliwskie

Mieszkańcy Trójmiasta czy turyści na pewno dobrze znają Oliwę. Dzielnica może poszczycić się dużą lesistością. To nie tylko słynny Park Oliwski, a także i przede wszystkim Lasy Oliwskie zajmujące południową część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W Lasach Oliwskich przeważają lasy bukowe oraz lasy i bory mieszane. Zróżnicowanie terenu i korzystne warunki sprawiają, że dobrze się tu czują gatunki chronione, w tym gatunki podgórsko-górskie. Przez kompleks leśny przepływają potoki: Oliwski, Świemirowski, Swelina i Strzyża.

Lasy Oliwskie to miejsce spacerów, ale też atrakcyjne szlaki rowerowe. Ponadto znajdują się tu trzy rezerwaty przyrody: Źródliska w Dolinie Ewy - tutaj na nisko położonych terenach możemy się natknąć m.in. na szuwar manny gajowej. W rezerwacie występuje 194 gatunków roślin naczyniowych, 3 podlegają ochronie ścisłej - przylaszczka pospolita, listera jajowata, wawrzynek wilczełyko. Kolejne dwa rezerwaty to Wąwóz Huzarów i Lasy w Dolinie Strzyży oraz 49 pomników przyrody. Ochroną objęto wszystkie głazy o obwodzie ponad 3 m. Największym z nich jest Diabelski Kamień na Czarcim Wzgórzu.

Parkowe Trójmiasto

Wśród trójmiejskich, zielonych miejsc warto wspomnieć o Polance Redłowskiej w Gdyni. To bardzo popularna miejscówka wśród mieszkańców, ale i turyści też tam zachodzą. To nie tyle teren spacerów, co ich cel. Polanka jest idealna na pikniki czy ognisko. Nadmorską polanę otaczają lasy a jej walory krajobrazowe i rekreacyjne znane i doceniane są od dziesięcioleci. Sopot z kolei ma swoje Błonia i Park Północny znajdujący się w pobliżu ścieżki nadmorskiej. To park z tradycjami, powstał w XIX w. i ciągnie się ok 2 km wzdłuż linii brzegowej. Trawniki, ścieżki rowerowe i piesze, oryginalne nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów to tylko niektóre elementy wyróżniające to miejsce. Warto dodać, że znajduje się też tam kolekcja rzeźb plenerowych. Jest też otoczona zielenią strefa sportowa dla dzieci i dorosłych gdzie można poćwiczyć na świeżym powietrzu.

W Gdańsku obok Parku Oliwskiego godny polecenia jest Park Oruński. Położony jest w Dolinie Potoku Oruńskiego. Jego początki sięgają XVII wieku, kiedy na jego terenie zbudowany został dworek myśliwski. W Parku znajdują się dwa ozdobne stawy z kaskadą, strumieniem i czterema mostkami. Można też podziwiać współczesną galerię rzeźb plenerowych autorstwa Alfonsa Łosowskiego. Zieleń Parku to głównie stary, cenny drzewostan, krzewy ozdobne, żywopłoty, kwietniki sezonowe, różanki oraz rabaty bylinowe. W granicach Parku Oruńskiego znajduje się zabytkowy dwór, w którym obecnie mieści się publiczne przedszkole. Ponadto na obszarze Parku zlokalizowane są dwa budynki związane z dworem. Obecnie w ich wnętrzach swoją siedzibę ma Ośrodek Kultury Tatarów Polskich.

Gdzie na birdwatching?

Ci, którzy spacery lubią łączyć z podglądaniem dzikiej przyrody doskonale znajdą się w miejscach, gdzie bytują siedliska ptaków bądź drogi ich wędrówek. Takie miejsce jest np. w Jastrzębiej Górze skąd można obserwować przelot ptaków morskich. Z brzegu o wysokości ok. 3-5 metrów nad poziomem morza możemy komfortowo śledzić wędrówkę ptaków takich jak nury, wydrzyki, rurkonose czy alkowate, które w większości lecą bezpośrednio nad falami i pomiędzy nimi. Zobaczymy stąd też duże stada kaczek morskich. 

Między Krynica Morską a Piaskami na wysokości ok 40 m n.p.m. znajduje się wieża widokowa skąd również można obserwować przyrodę. Wiedzie do niej ok. półkilometrowa ścieżka edukacyjna z tablicami dydaktycznymi – droga biegnie przez las, która zaczyna się zaraz za dawną leśniczówką, przy drodze wojewódzkiej 501.

Znajdująca się w Słowińskim Parku Narodowym w Rowokole 115 m wieża to punkt widokowy dla koneserów  jest tu wszystko co stanowi o wyjątkowości tego zakątku Polski. Zobaczyć można rozpościerające się w dal ruchome wydmy, Morze Bałtyckie, jeziora Łebsko i Gardno, a także położone dalej pola i łąki miejscowość Nieco dalej na zachód, jest druga wieża. Znajduje się ona nad jeziorem Gardno, 3 kilometry od miejscowości Rowy w kierunku wsi Objazdy. Warto wybrać się tam zwłaszcza wiosną lub wczesnym latem, gdy ptaki i żaby codziennie dają prawdziwy koncert.

Spacery połączone z obserwacją przyrody to relaks i przyjemność, a także nauka cierpliwości i uważności dla tych którzy chcą się poczuć jak część natury.

 

Book Now Book Now